benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
Menu Search
Close
Kategórie

Aké je pokračovanie klasických žiaroviek?

#Farba svetla#Svietivosť#svetelný zdroj#žiarovka#žiarivka#LED modul#LED

História vzniku svetelných zdrojov až po súčasnosť

Prvé pokusy o zostrojenie žiarovky spadajú do roku 1854, keď prvý odporový zdroj svetla zostrojil nemecký hodinár Henrich Gobel. Elektrickú žiarovku (v dnešnom vnímaní) vynašli nezávisle na sebe Joseph Swan z Newcastle z Veľkej Británie v r. 1878 a Thomas Alva Edison v USA v r. 1879. Funguje na princípe odporového zahrievania vodiča, ktorým preteká elektrický prúd. Pri vysokej teplote vlákno žiarovky žiari ako absolútne čierne teleso v infračervenom ultrafialovom viditeľnom spektre. Sklenená banka žiarovky je ale pre ultrafialové žiarenie nepriepustná.

Štandardné žiarovky sa vyrábajú v rôznych hodnotách príkonu. Meraný výkon žiarovky, inými slovami jej účinnosť, sa vypočítava jednoducho: svetelný výkon v lúmenoch vydelíme spotrebou (príkonom) vo wattoch.

Priemerná svietivosť žiaroviek je cca 1000H. Sklenená banka má dve základné úpravy - číru a mliečnu. Žiarovky sa vyrábajú aj na dekoratívne účely - v rôznych farbách a tvaroch. Na elektrickú sieť sa pripájajú pomocou štandardného koncového závitu E27 a E14.

V nedávnej minulosti boli žiarovky postupne nahradzované (z dôvodu dlhšej životnosti a lepšej energetickej účinnosti) výbojkami, žiarivkami alebo halogénmi. V poslednej dobe sú najčastejšie používané LED žiarovky a ostatné svetelné zdroje.

Čo je LED svetelný zdroj?

Je to náhrada za zastarané a neúsporné klasické žiarovky, CFL kompaktné žiarivky a halogénové zdroje. U LED zdrojov je dôležitý predovšetkým výkon a svetelný tok. Tento pomer je udávaný v hodnotách pomeru lm / W. Dôležitý je aj materiál, z ktorého je zdroj vyrobený.

Hlavnou výhodou svetelných LED technológií v porovnaní s klasickými svetelnými zdrojmi, je ich efektivita. LED-ky ušetria až 90% elektrickej energie. Ak klasické žiarovky premenia na svetlo iba 5-8% elektrickej energie a zvyšok premenia na teplo, LED svetelné zdroje oproti tomu produkujú cca 100 lm / 1 Watt a iba malú časť energie premenia na teplo. Ďalšou prednosťou LED zdrojov je ich extrémne dlhá životnosť, ktorá sa pohybuje medzi 25 - 50 tisíc hodín prevádzky. V porovnaní s klasickými žiarovkami, ktoré majú životnosť od 1 do 2 tisíc hodín prevádzky, môžu teda vydržať funkčné až 50 - násobne dlhšie. K ďalším výhodám LED zdrojov, je možné pripísať aj tieto: nižšie prevádzkové náklady, bez použitia farebných filtrov môžu vyžarovať svetlo požadovanej farby, nestrácajú funkčnosť počtom spínacích cyklov, rozsvietia sa do plného výkonu okamžite, neobsahujú jedovatú ortuť, ani žiadne ďalšie zdraviu a životnému prostrediu nebezpečné kovy. Naviac LED technológia umožňuje výrobu zaujímavých a neobvyklých dizajnov svetiel, na ktoré so zastaranými technológiami nebolo možné ani pomyslieť.

Ako vybrať LED zdroj?

Ak ste sa už rozhodli vymeniť klasické zdroje za úsporné LED varianty, je dôležité zamerať Vašu pozornosť na ich parametre.

Medzi najdôležitejšie patria:

  • svietivosť
  • farba svetla
  • uhol svitu 
  • možnosť stmievania

Svietivosť - na klasických alebo úsporných zdrojoch, je Wattaz označená spotrebou čiže príkonom. Teda napr .: 40, 60, 75, 100 a viac Wattov. LED zdroje oproti tomu, ponúkajú rovnakú svietivosť s výrazne menšou spotrebou elektrickej energie. Je teda nevyhnutné sledovať ukazovateľ pomeru príkon / lúmen. Pri nákupe porovnávajte výkon, svietivosť a cenu zdrojov.

Farba svetla - najčastejšie môžete voliť z 3 farieb svetla. Teplá biela, neutrálna biela (denné) a studená biela. Každému vyhovuje iná farba, väčšina zákazníkov však uprednostňuje teplú bielu alebo neutrálnu bielu farbu.

Viac o farbe svetla nájdete tu...

Uhol vyžarovaného svetla - svetlo môže byť vyžarované pod rôznym uhlom. Uhol svietenia LED zdrojov je veľmi dôležitý parameter pri výbere svetelného zdroja. Je nevyhnutné si ešte pred kúpou svietidlá alebo žiarovky uvedomiť, aký účel bude svetlo v danom priestore plniť.

Pätica - je koniec zdroja, ktorý slúži na uchytenie a napájanie. Existujú rôzne druhy a tvary. V dnešnej dobe je možné, zakúpiť takmer všetky pätice. Medzi najpoužívanejšie patria žiarovky so závitom E14, klasický E27, menej používaný E40 a zdroje s päticou GU10, MR16, G9, G14 a ďalšie.

Bližšie info o zdrojoch nájdete tu

Možnosť stmievania - stmievateľné svietidlo umožňuje regulovať intenzitu vyžarovaného svetla. Aby to bolo možné, musí byť svietidlo alebo svetelný zdroj osadený k tomu prispôsobenej technológií alebo zdrojom a zapojené k ovládaču stmievania.

Regulácia intenzity je možná cez ovládač zabudovaný na stene, pomocou diaľkového ovládača alebo cez aplikáciu v mobilnom telefóne alebo tablete. U niektorých svietidiel sa stretávame s možnosťou úpravy chromatickosti "K". Táto vlastnosť je užitočná predovšetkým v priestore, kde potrebujeme meniť farbu teploty svetla počas dňa pre jednotlivé činnosti, čo pozitívne ovplyvňuje náš cirkadiánní rytmus.


Zdielať článok
Katarína Špaková
Marketing


Katarína zastrešuje marketingové aktivity, ktorých cieľom je zviditeľnenie a propagácia spoločnosti. Zapĺňa magazín aj poradňu zaujímavými článkami, v ktorých sa dozviete kam aké svietidlo umiestniť a tiež rozvoj novodobej technológie v oblasti osvetlenia. 

Spýtajte sa nás

Ing. Juraj Peťovka
Poradím s výberom aj s technickými otázkami.
041/20 20 222

Štítky

#Nova Luce#Farba svetla#svetelný zdroj#Svietivosť#AZzardo#vonkajšie osvetlenie#LED #stmievanie#IP krytie#žiarovka#LED modul#senzor pohybuZobraziť všetky
Showroom Elusia Praha

Showroom
Praha

ELUSIA CZ, s.r.o., 
Sázavská 30
120 00 Praha 2
Česká republika
 
T: +420 210 012 013
 
Showroom Elusia Košice

Poradenstvo a konzultácie 

ELUSIA, s.r.o., 
Vysokoškolákov 10, Žilina
Slovenská republika
T: 041 20 20 222
 
LAMELIO

Kysucká 3, Žilina
T: 02 229 111 38
E: ahoj@lamelio.sk