Zvažujete kúpu svietidla a stretli ste sa s označením IP a dvoma číslami za ním na balení alebo v popise? Neviete čo táto skratka znamená a či je to pre vás dôležité? Napíšeme si v skratke niečo o označovaní svietidiel touto skratkou a na čo si pri tomto označení dávať pozor.
Označenie IP vyjadruje istý stupeň ochrany svietidla voči vniknutiu cudzieho telesa a vniknutiu kvapaliny. Tento takzvaný stupeň ochrany krytom alebo krytie, resp. stupeň ochrany sa tiež nesprávne nazýva aj stupeň krytia, sa vyjadruje v takzvanom IP kóde. IP je z anglického slovného spojenia international protection, alebo international protection rating. V niektorých štúdiách je nesprávne preložený alebo interpretovaný ako ingress protection alebo ingress protection rating. Tento IP kód je definovaný medzinárodným štandardom IEC. U nás na Slovensku ho označujem našou slovenskou normou STN EN 60529 (33 0330) Stupne ochrany krytom.
Stupne ochrany pred dotykom nebezpečných častí a pred vniknutím cudzích pevných telies udávané prvou číslicou:
Stupne ochrany proti vniknutiu vody udávané druhou číslicou:
Laicky povedané, tieto označenia sú pre zákazníka na to, aby vedel kam to ktoré svietidlo, alebo iný elektronický výrobok môže namontovať, resp. kde ho môže používať. Čím je vyššie toto číslo, tým viac sú svietidlá odolné voči vode. Napríklad svetlo, ktoré má IP44, je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 1 mm a väčších a zároveň je chránené proti vode striekajúcej zo všetkých smerov. Vzhľadom k ochrane pred striekajúcou vodou je vhodné ako svietidlo do kúpeľne. Nemožno ho však umiestniť, kam Vás napadne. Tým sa dostávame k bezpečnostným zónam v kúpeľni.
V kúpeľni je zvýšená vlhkosť, preto pri výbere svietidla do kúpeľne nenakupujeme iba očami, ale sledujeme zvolený materiál. Podľa stupňa nebezpečnosti, sú rizikové priestory rozdelené do zón :
Zahŕňa vnútorný priestor kúpeľňovej vane či sprchovej vaničky - príkladom je podvodné osvetlenie. Povolené je používať prostriedky s nízkym ochranným napätím a to maximálne 12 voltov,ktoré sú povolené pre inštaláciu do vnútornej časti vane. Tie musia byť zaradené do skupiny druhu ochrany aspoň IP X7.
Zahŕňa steny aj strop nad vaňou a sprchovacím kútom do výšky upevnenia sprchovej hlavice alebo minimálne do výšky 225 cm od podlahy. Svietidlá musia spĺňať stupeň krytia minimálne IPX5 (ochrana proti striekajúcej vode). Je tu povolené inštalovať niektoré elektrické zariadenia (ohrievače vody, vírivé vane, svietidlá a iné).
Zahŕňa steny aj strop okolo zóny 1 až do výšky 3m od podlahy a 60cm v horizontálnej osi.
Svietidlá musia spĺňať stupeň ochrany krytím IPX4, vrátane svietidiel umiestnených nad umývadlom. Môžu tu byť inštalované svietidlá, ventilátory, ohrievače vody, sprchové čerpadlá a zariadenia pre vírivé vane.
V tejto zóne je možné inštalovať silové zásuvky na napätie 230 V s ochranou samočinným odpojením od zdroja, s využitím prúdového chrániča s menovitým vybavovacím prúdom neprevyšujúcim 30 mA. Môžeme inštalovať bežné svietidlá so stupňom ochrany IP20.
Katarína zastrešuje marketingové aktivity, ktorých cieľom je zviditeľnenie a propagácia spoločnosti. Zapĺňa magazín aj poradňu zaujímavými článkami, v ktorých sa dozviete kam aké svietidlo umiestniť a tiež rozvoj novodobej technológie v oblasti osvetlenia.
![]() | Showroom | ![]() | Poradenstvo a konzultácie ELUSIA, s.r.o., Vysokoškolákov 10, Žilina Slovenská republika T: 041 20 20 222 LAMELIO Kysucká 3, Žilina T: 02 229 111 38 E: ahoj@lamelio.sk |