benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
Menu Search
Close
Kategórie

Elektrické svetelné zdroje - žiarovky, poznáte všetky?

#Farba svetla#Svietivosť#svetelný zdroj#pätica

Ak chceme mať prirodzené svetlo, musíme ísť von alebo nechať svetlo prúdiť cez okno do nášho domova. Ak potrebujeme umelé osvetlenie čo najprirodzenejšie, je nutné svietiť bežnými alebo halogénovými žiarovkami. Stále sa zdokonaľujúce LED technológie sa snažia maximálne priblížiť prirodzenému svetlu.

Typy elektrických svetelných zdrojov:

  • Klasické volfrámové žiarovky

Klasická žiarovka je druh svetelného elektrického zdroja, v ktorom sa svetlo vytvára žhavením tuhého telesa (konkrétne wolfrámu) prechodom elektrického prúdu.

Prvé žiarovky navrhnuté Edisonom mali uhlíkové vlákno. V dnešnej dobe sa využíva spomínaný volfrám stočený do špirály, ktorý lepšie odoláva vysokým teplotám. Elektrický prúd prechádzajúci vláknom ho rozžeraví na 2500°C. Pri tejto teplote volfrám vyžaruje biele svetlo. Samotné vlákno je na vzduchu nestabilné a ľahko zhorí. Preto je umiestnené v sklenenej banke s odsatým vzduchom následne doplnené pod nízkym tlakom, argónom. Banky žiaroviek sa plnia aj halogénovými plynmi (napr. Halogénová žiarovka).

Bežná životnosť žiaroviek je cca 1000 hodín.

  • Halogénové žiarovky

Halogénová žiarovka je druh svetelného zdroja podobný klasickej volfrámovej žiarovke, je naplnená halogénovým plynom, ako je jód alebo bróm.

Pri rozpálení vlákna dochádza k chemickej reakcii, pri ktorej sa vlákno rozžeraví.

Halogénová žiarovka funguje pri vyšších teplotách, čím vytvára vyšší jas a má vyššiu účinnosť oproti klasickej žiarovke. Banka je z tohto dôvodu vyrobená z kremičitého skla. Pretože sklo je pri svietení tohto typu žiarovky horúce, existuje nebezpečenstvo požiaru alebo popálenia pri dotyku. Aj z dôvodu vplyvu UV žiarenia, sa odporúča halogénové žiarovky umiestniť do svietidiel s ochranným skleneným krytom, ktoré neprepúšťa UV-B žiarenia toľko, ako kremičité sklo. Kremičité sklo môže byť však poškodené následkom styku s nechránenou pokožkou. Soli, obsiahnuté v pote, sa za prevádzky žiarovky vleptávají do povrchu skla, spôsobujú zmenu štruktúry, jeho rekryštalizácii, prehriatie a nakoniec prasknutie. Pokiaľ dôjde k dotyku sklenenej banky, má byť očistená technickým liehom. Halogénové žiarovky sa často používajú v automobilových reflektoroch alebo v priestoroch, kde je zámerom svetlo sústrediť do jedného bodu (bodové svetlo).

  • Energeticky úsporné kompaktné žiarivky (CFL)

Kompaktné žiarivky (CFL) sú jedným z viacerých druhov zdrojov s nízkou spotrebou energie. Vďaka svojej efektívnosti si našli široké uplatnenie. Na rovnaký svetelný výkon spotrebujú o 65-80% menej energie, než klasická žiarovka. Kompaktné žiarivky majú v niektorých prevedeniach vonkajší plášť, v ktorom sú ukryté trubičky s plynom. Preto sa v mnohých prípadoch podobajú klasickej žiarovke E27. Ich životnosť závisí od druhu a typu použitia. Udávajú sa hodnoty 6000-15000 hodín. Životnosť klasickej žiarovky je len cca 1000 hodín.

  • Žiarovky so svetlom emitujúcimi diódami LED

Sú moderné, vysoko efektívne zdroje svetla (viac ako kompaktné žiarivky CFL), avšak bez obsahu ortuti. Na trhu sú ponúkané vo viacerých odtieňoch farby vyžarovaného svetla. Od žltej, cez neutrálnu bielu až po modrobiele svetlo. Technológia fungovanie LED je už pomerne komplikovaná aj na účely nášho popisu. Preto si dovolíme túto časť vypustiť.

Pri výbere LED žiaroviek je však nutné venovať pozornosť ich svietivosti. Tá je udávaná najčastejšie svetelným tokom a jednotkou Lumen (lm). S týmto označením sa stretneme na obaloch a päticiach žiaroviek. Výška tejto jednotky nám priamo napovedá, akou intenzitou bude zdroj svietiť.

Svetelný tok

Je dôležitá veličina, ktorej musíme venovať pozornosť pri výbere osvetlenia. Označuje svetelnú energiu, ktorú vyžaruje zdroj za 1 sec. Jedná sa teda inými slovami o intenzitu výkonu. Nie je novinkou, že s vekom žiarovky sa znižuje jej svetelný tok. Ten sa znižuje snáď u všetkých technológiách zdrojov svetla. Svetelný tok sa znižuje snáď u všetkých technológií svetelných zdrojov. Pri kompaktných žiarivkách klesne svetelný tok až na 30% za dobu ich pôvodnej životnosti. U LED žiaroviek klesne ich svetelný tok iba na 70% počas životnosti. LED žiarovka by sa nemala prehrievať. Teploty nad 70°C už jej životnosť výrazne znižujú. Vyššie teploty môžu byť spôsobené zlou konštrukciou alebo ich nevhodným umiestnením. Napríklad neodporúčame používať kombináciu klasickej žiarovky a iných technológií v jednom svetle. Je tiež dobre si zistiť, či je uvedený svetelný tok k dispozícii okamžite alebo nabieha postupne. U LED žiaroviek je k dispozícii plný výkon okamžite. Proti kompaktným žiarivkám, ktoré štartujú až niekoľko minút, nabieha výkon postupne. Nie sú preto vhodné tam, kde sa často rozsvieťuje a zhasína. Časté vypínanie a zapínanie taktiež znižuje ich životnosť.


Použitý zdroj :

Obrázok od <a href="https://pixabay.com/sk/users/theocrazzolara-10197635/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=5038501">Theo Crazzolara</a> z <a href="https://pixabay.com/sk/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=5038501">Pixabay</a>

Zdielať článok
Katarína Špaková
Marketing


Katarína zastrešuje marketingové aktivity, ktorých cieľom je zviditeľnenie a propagácia spoločnosti. Zapĺňa magazín aj poradňu zaujímavými článkami, v ktorých sa dozviete kam aké svietidlo umiestniť a tiež rozvoj novodobej technológie v oblasti osvetlenia. 

Spýtajte sa nás

Ing. Juraj Peťovka
Poradím s výberom aj s technickými otázkami.
041/20 20 222

Štítky

#Nova Luce#Farba svetla#AZzardo#Svietivosť#vonkajšie osvetlenie#LED #svetelný zdroj#stmievanie#IP krytie#žiarovka#LED modul#centrálne osvetlenieZobraziť všetky
Showroom Elusia Praha

Showroom
Praha

ELUSIA CZ, s.r.o., 
Sázavská 30
120 00 Praha 2
Česká republika
 
T: +420 210 012 013
 
Showroom Elusia Košice

Poradenstvo a konzultácie 

ELUSIA, s.r.o., 
Vysokoškolákov 10, Žilina
Slovenská republika
T: 041 20 20 222
 
LAMELIO

Kysucká 3, Žilina
T: 02 229 111 38
E: ahoj@lamelio.sk