benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
Kategórie
Úvod / FAQ - časté otázky

FAQ - časté otázky

Pripravili sme pre Vás niekoľko často kladených otázok, čím Vám ušetríme čas pri zisťovaní odpovedí. Ak svoju otázku nenájdete zodpovedanú, obráťte sa na nás!
Ak chcete zistiť výkon – svietivosť u LED žiarovky, musíte sa pozrieť na množstvo Lumenov, ktoré vyžaruje. Dve LED žiarovky môžu pri rovnakom príkone - Wattáži svietiť rozdielne v závislosti na ich prevedení. Pri LED žiarovkách je informácia o Wattoch len informáciou, ktorá udáva spotrebu elektrickej energie, a preto je potrebné sústrediť sa na Lumeny, v skratke udávané ako lm.
Pre svietidlá s transformátorom platí, že pri používaní úsporných/LED žiaroviek a ich výmene je potrebné dodržať maximálnu „watáž“ uvedenú na svietidle. 

Inak v prípade použitia výkonovo silnejších zdrojov môže dôjsť k poškodeniu alebo k úplnému znehodnoteniu transformátora.

Ak svietidlo nemá transformátor, je možné použiť silnejšiu LED alebo úspornú žiarovku, než predpisuje výrobca, keďže výrobca uvádza maximálnu Wattáž pri použití klasických, teplo vyžarujúcich žiaroviek. 
Bodové svietidlá určené na zapojenie na 230V si v prípade požiadavky napojenia na 12 V vyžadujú trafo – napäťový zdroj pre LED osvetlenie, ktorý zníži sieťové napätie 230V na požadovaných 12V. Nakoľko bodové svietidlá sa väčšinou montujú v skupinách, pri zdroji je potrebné, aby mal vyšší výkon ako súčet výkonov použitých žiaroviek, aby tak bola zaistená bezpečnosť každej z nich.
Áno, pri niektorých svietidlách je možná výmena poškodenej LED žiarovky, túto prácu je však nutné zveriť odborne zaškolenému pracovníkovi.
Svietidlá s transformátorom väčšinou využívajú žiarovky na 12V (v našej ponuke sú to svietidlá, v ktorých sú použité žiarovky typu G4). A hoci svetlá s trafom nie sú stmievateľné tak jednoducho ako je to v prípade klasických svietidiel na 230V, ani pri nich to nie je nemožné.

Ako stmievať svietidlá s transformátorom v závislosti od konkrétneho typu použitého trafa a svetelného zdroja vám radi poradíme  www.elusia.sk/kontakt
Skoro všetky naše visiace svietidlá sa dajú výškovo nastavovať. Platí pravidlo, že pokiaľ tienidlo visí na lanku alebo elektrickom kábli, prípadne na kombinácii kábla s lankom, je takéto svietidlo vždy výškovo nastaviteľné.
Nastaviteľné sú aj svietidlá, ktoré visia na reťazi. Informáciu o nastavení výšky nájdete v každom popise o svietidle v časti: „Možnosť nastavenia - výšky“, čo znamená, že svietidlo je výškovo nastaviteľné.
Nastavenie výšky pri svietidle je väčšinou veľmi jednoduché a intuitívne a aj vďaka priloženému návodu ľahko zvládnuteľné. Vo všeobecnosti platí, že stačí pootočiť jednou skrutkou, nastaviť potrebnú výšku, skrutku zatiahnuť, a tak výšku zafixovať. U svietidiel, ktoré visia na retiazke, je nastavenie odlišné a realizuje sa vyberaním alebo pridávaním jednotlivých očiek na retiazke, ktoré sú na to prispôsobené.
Aby zostali zachované proporcie a dizajn svietidla, je vhodné zachovať určitú minimálnu dĺžku závesu visiaceho svietidla, ktorá je cca dvojnásobkom výšky tienidla. V inom prípade dosiahnete opačný efekt ako dizajnové vyzdvihnutie priestoru a škodovať môžete i na svietivosti.
Vhodný typ svietidla závisí od priestoru, v ktorom má byť svietidlo inštalované a jeho využitia. Dôležitý pri výbere preto nie je len dizajn, ale i svetelný výkon a veľkosť svietidla, v neposlednom rade tvar a umiestnenie svietidla. Rôzne miestnosti si vyžadujú odlišné svietidlá, prípadne kombináciu viacerých typov osvetlenia, aby ste v nich mohli dosiahnuť vždy také osvetlenie i atmosféru, aké práve potrebujete.

Vzhľadom k tomu, že do celkového nasvietenia priestoru vstupuje viac faktrorov, ako sú výška stropu, farba stien (biele steny svetlo odrážajú a farebné steny svetlo pohlcujú) a podobne, je veľmi ťažké jednoducho zhrnúť jednoznačné tvrdenie, koľko jednotiek Lumenov treba na nasvietenie 1 m2 priestoru.

Predovšetkým preto, že intenzita toku vyžarovaného svetla zdrojom, je udávaná väčšinou v hodnote Lm (lumen) a hodnotu dopadu svetla (teda intenzitu nasvietenia) v priestore je potrebné posudzovať v jednotkách lux (lux).

Ďalšími vstupnými kritériami sú účel, k akému miestnosť používate. Je rozdiel medzi tým, akú intenzitu svetla potrebujete v chodbe, v kúpeľni, v obývacej izbe alebo v pracovni. Pokúsme sa teda čo najviac v stručnosti a k ​​správnemu výberu svietidiel v danej miestnosti teda použiť jednoduchý výpočet, ktorý vám aspoň približne napomôže sa v tejto problematike orientovať.


Veľmi zjednodušene možno povedať, že pomer medzi osvetlením - nasvietením plochy v luxoch (lx) a výkonom svetelného zdroja tj. Svetelným tokom (lm), je:

1lx = 1lm / m2.


Je možné, že potrebujete s touto záležitosťou pomôcť, pretože váš priestor je napríklad natoľko komplikovaný, že sa nemožno jednoznačne rozhodnúť a empiricky určiť svietivosť jednotlivých priestorov. Aj s takto komplikovanou otázkou vám pomôžeme a presne vypočítame všetko na mieru vášho priestoru.

Visiace svietidlá si vyžadujú viac priestoru, preto je ich umiestnenie podmienené hlavne týmto faktorom. Visiace svietidlá sú vhodné do obývačiek, nad jedálenský či rokovací stôl a predstavujú veľmi zaujímavý solitér v miestnosti. Stropné svietidlá sú priestorovo menej náročné. A hoci tiež dizajnovo nezaostávajú, radia sa skôr k funkčnejším prvkom interiéru. 

Stropné svietidlá sú vhodné do pochôdzneho či viac frekventovaného priestoru, v ktorom by visiace svietidlá skôr prekážali ako zdobili. Technickou podmienkou pri výbere typu svietidla je aj umiestnenie elektrického vývodu a tiež výška stropu miestnosti.
V závislosti od veľkosti a využitia priestoru môžete svietidlá kombinovať podľa ľubovôle. Jedno centrálne svietidlo doplnené o viaceré nástenné svietidlá alebo stojace lampy, či už podlahové alebo stolové, vám umožnia mať v miestnosti vždy také osvetlenie a atmosféru, aké sa práve hodia.
LED žiarovky majú rovnaký závit ako klasické žiarovky či halogénky, preto ich možno bez problémov zameniť, bez nutnosti výmeny objímky.
Okrem bielej farby (teplá biela WW – 2 800 – 3 500 K, studená biela CW – 5 000 – 6 500 K) sú LED žiarovky vyrábané aj v rôznych iných farbách RGB spektra – či už základných (červená, zelená, modrá) alebo s možnosťou zmeny farby podľa vopred navoleného programu.
Showroom Elusia Praha

Showroom
Praha

ELUSIA CZ, s.r.o., 
Sázavská 30
120 00 Praha 2
Česká republika
 
T: +420 210 012 013
 
Showroom Elusia Košice

Showroom
Košice

ELUSIA, s.r.o., 
Hrnčiarska 2/A
040 01 Košice
Slovenská republika
 
T: 055 22 89 001