benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
Menu Search
Close
Kategórie

História Edison žiaroviek

#Farba svetla#stmievanie#žiarovka

V minulosti človek používal sviečky, lampy a mesačné svetlo, ako jediný zdroj osvetlenia. Až v polovici 19. storočia sa začalo vyvíjať plynové osvetlenie a jeho rozvoj sa veľmi rozšíril. Bohužiaľ svetlo poskytované plynom bolo nestabilné, viedlo k požiarom verejných budov i domovov po celom svete. Potom prišiel rok 1809 a objav elektrického oblúka, žiariaceho vo vzduchu medzi dvoma uhlíkovými elektródami experimentátora Humphry Davy. Tento spôsob svietenia, bol oveľa bezpečnejší ako plynové lampy, ale jeho žiara bola v menších priestoroch oslňujúca. Hoci sa tento vynález vo svojej dobe neujal, priviedol vedcov na základný princíp fungovania budúcej žiarovky. Pokusy a výskumy pokračovali ďalej. Ak priznáme vynález žiarovky Thomasovi Edisonovi, môžeme považovať rok 1879 za rok, kedy Edison prvýkrát rozsvietil a predstavil svoju komerčne použiteľnú žiarovku.

Experimenty Thomasa Alva Edisona a jeho spolupracovníkov v laboratóriu teda viedli k vývoju elektrickej žiarovky. Na to, aby priniesli žiarovku do domácností a prevádzok, museli jeho spolupracovníci vyvinúť každý detail a komponent.Od vypínača, cez tesnenie žiarovky až k spôsobu odstránenia vzduchu zo sklenenej banky a jedinečným súpravám drôtov a rôznym typom meracích prístrojov. Ich najväčšou výzvou bolo nájsť materiál, ktorý by sa mohol stať klasickým vláknom. Testovali aj rastliny a nakoniec zistili, že karbonizované vlákna im dajú to, čo potrebujú.

Pomocou bambusového vlákna, bol Edison schopný prísť s viac, než trinásť krát dlhšou dobou svietenia. 21. októbra 1879 svoj vynález predstavil. Po dlhšej dobe výskumu, Edison vo svojich laboratóriách zistil, že karbonizovaný bambus je dokonalé vlákno, pretože je schopné 1200 hodín nepretržitého svietenia. Nasledoval rozsiahly test svietenia, ktorý uskutočnil 4. septembra 1882, pri ktorom rozsvietil 25 budov vo finančnej štvrti v New Yorku.

Žiarovka Edison bola odvtedy vyvíjaná a zdokonaľovaná a začala sa používať po celom svete. V dnešnej dobe mnoho ľudí používa žiarovky Edison kvôli niekoľkým výhodám, ktoré tieto žiarovky poskytujú.


  • unikátny retro vzhľad a atmosféru osvetlenia
  • množstvo tvarov a veľkostí
  • nízke obstarávacie náklady v porovnaní s minulosťou
  • ľahko sa stmievajú

Zdielať článok
Katarína Špaková
Marketing


Katarína zastrešuje marketingové aktivity, ktorých cieľom je zviditeľnenie a propagácia spoločnosti. Zapĺňa magazín aj poradňu zaujímavými článkami, v ktorých sa dozviete kam aké svietidlo umiestniť a tiež rozvoj novodobej technológie v oblasti osvetlenia. 

Spýtajte sa nás

Ing. Juraj Peťovka
Poradím s výberom aj s technickými otázkami.
041/20 20 222

Štítky

#Nova Luce#Farba svetla#Svietivosť#AZzardo#LED #svetelný zdroj#vonkajšie osvetlenie#stmievanie#IP krytie#žiarovka#LED modul#nástenné osvetlenieZobraziť všetky
Showroom Elusia Praha

Showroom
Praha

ELUSIA CZ, s.r.o., 
Sázavská 30
120 00 Praha 2
Česká republika
 
T: +420 210 012 013
 
Showroom Elusia Košice

Poradenstvo a konzultácie 

ELUSIA, s.r.o., 
Vysokoškolákov 10, Žilina
Slovenská republika
T: 041 20 20 222
 
LAMELIO

Kysucká 3, Žilina
T: 02 229 111 38
E: ahoj@lamelio.sk