benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
Menu Search
Close
Kategórie

Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo?

#Farba svetla#Svietivosť#energetická trieda#žiarovka

Dostupnosť a variabilita moderných svetelných zdrojov využívajúcich LED diódy je príležitosť aj pre vašu domácnosť ako ušetriť za elektrickú energiu. Skúste vo vašom rodinnom dome, či byte urobiť inventúru všetkých svietidiel, ktoré pravidelne používate z hľadiska spotreby energie.

Klasické žiarovky sa dajú považovať skôr za tepelný, než svetelný zdroj. Fungujú na princípe odporového zahrievania wolfrámového vlákna elektrickým prúdom, pričom pri vysokej teplote sa vlákno rozžiari. Z jedného Wattu spotrebovanej energie dokáže klasická žiarovka vyžiariť svetelný tok v priemere 16 lm (lumenov), takže účinnosť žiarovky je veľmi malá. Životnosť klasickej žiarovky je približne 1000 hodín, čo je pri nepretržitom svietení  zhruba 50 dní.

Žiarivky sú približne 4x energeticky úspornejšie, než klasické žiarovky. Technicky sa jedná o nízkotlakovú ortuťovú výbojku, ktorá premieňa elektrickú energiu na svetelnú tlejivým elektrickým výbojom v ortuťových parách.  V každom svietidle musí byť tlmivka a štartér a žiarivky obsahujú jedovatú ortuť.

Sprievodným negatívnym javom je blikanie. V elektrických rozvodoch sa využíva striedavý prúd s frekvenciou 50 Hz a presne na tejto frekvencii klasické technologicky nedokonalé žiarivky blikajú. U žiaroviek nie je napájanie striedavým prúdom problém, tepelná kapacita rozžeraveného vlákna spôsobí, že žiarovky neblikajú, respektíve to nevnímame. Používalo sa niekoľko riešení na eliminovanie blikania, napríklad žiarivky v miestnosti boli rozdelené na dve až tri skupiny a každá z nich bola napájaná z inej fázy. Situáciu vyriešili až moderné žiarivky s elektronickým predradníkom, ktorý napája žiarivku prúdom s vysokou frekvenciou.


LED žiarovky sú ako svetelný zdroj 6 – 8 x krát účinnejšie než klasické žiarovky, z jedného wattu elektrickej energie dokážu vyžiariť 80-100 lm, teoreticky, keď sa zdokonalia technológie aj viac. LED diódy majú životnosť 50 až 100 tisíc hodín, čo je pri nepretržitom svietení 6 – 12 rokov. Aby sa mohli LED žiarovky pripojiť na domáci elektrický rozvod 240 V, musia mať LED čipy predradenú elektroniku, ktorá zabezpečí, aby cez LED prechádzal predpísaný prúd. Na tento účel sa využívajú vysoko účinné spínané regulátory prúdu. Ich účinnosť prevyšuje 90%. V súčasnosti sú na trhu k dispozícii LED žiarovky určené ako priama náhrada klasických zdrojov so závitom E27, E14, GU10, G9. Ich výmena je rovnako jednoduchá, ako výmena klasickej žiarovky a netreba riešiť žiadne prispôsobenie napájania. Problémom môžu byť jedine vypínače so stmievačom, tie treba po výmene klasickej žiarovky za LED ekvivalent nahradiť stmievačom, ktorý podporuje stmievanie LEDiek alebo klasickým vypínačom.


Zdielať článok
Katarína Špaková
Marketing


Katarína zastrešuje marketingové aktivity, ktorých cieľom je zviditeľnenie a propagácia spoločnosti. Zapĺňa magazín aj poradňu zaujímavými článkami, v ktorých sa dozviete kam aké svietidlo umiestniť a tiež rozvoj novodobej technológie v oblasti osvetlenia. 

Spýtajte sa nás

Ing. Juraj Peťovka
Poradím s výberom aj s technickými otázkami.
041/20 20 222

Štítky

#Nova Luce#Farba svetla#svetelný zdroj#Svietivosť#LED #AZzardo#vonkajšie osvetlenie#stmievanie#IP krytie#žiarovka#LED modul#energetická triedaZobraziť všetky
Showroom Elusia Praha

Showroom
Praha

ELUSIA CZ, s.r.o., 
Sázavská 30
120 00 Praha 2
Česká republika
 
T: +420 210 012 013
 
Showroom Elusia Košice

Poradenstvo a konzultácie 

ELUSIA, s.r.o., 
Vysokoškolákov 10, Žilina
Slovenská republika
T: 041 20 20 222
 
LAMELIO

Kysucká 3, Žilina
T: 02 229 111 38
E: ahoj@lamelio.sk