benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
Menu Search
Close
Kategórie

LED osvetlenie a jeho výhody

#Svietivosť#svetelný zdroj#LED modul#LED

V dnešnej dobe na nás LED svetlá „číhajú“ takmer zo všetkých kútov. Niektorí si ich ihneď zaobstarali, niektorí ešte váhajú, a sú aj takí, ktorých nepresvedčí žiaden argument. V prípade LED technológie však nejde o dočasný fenomén, ako si možno mnohí myslia. História jeho vývoja siaha až do roku 1907, teda viac než sto rokov vedeckej práce, ktorá v súčasnosti ešte stále nedosiahla svoj vrchol. Aké sú však jeho výhody v reálnej praxi a akú úlohu bude zohrávať v našej budúcnosti?

Medzi základné výhody LED technológie patria najmä:


1. Nízka spotreba elektrickej energie

Minimálna spotreba elektrickej energie je najväčšou výhodou LED technológie. Ich energetická efektívnosť zodpovedá energetickej triede A (a nižšie), zatiaľ čo klasické žiarovky spadajú do tried E - G.


2. Dlhá životnosť

Väčšina výrobcov LED žiaroviek deklaruje životnosť až 25 000 hodín. Na to, aby mohla byť táto životnosť dodržaná, odporúča sa kvalitné vetranie, aby sa svetelný zdroj neprehrieval.


3. Nenáročnosť na údržbu

LED technológia je na rozdiel od svietenia klasickými žiarovkami bezúdržbová. Preto je jej použitie výhodné v menej dostupných miestach.


4. Rôzne farby svetla

Farbu vyžarovaného svetla môžeme najčastejšie charakterizovať ako teplú alebo studenú bielu. Najčastejšia farba svetla je 3000°K a 4000°K.


5. Rýchly štart

LED žiarovka sa dokáže rozsvietiť hneď naplno - teda napríklad na rozdiel od úspornej žiarovky poskytuje hneď po rozsvietení 100 % svojho svetelného výkonu.


6. Možnosť častého spínania

LED žiarovky nie sú citlivé na rozsviecovanie či zhasínanie ako to bolo v prípade úsporných žiaroviek. Počet cyklov ich zapnutia / vypnutia až do zlyhania je dostatočne vysoký.


7. Nízka prevádzková teplota

Na rozdiel od klasických žiaroviek sa ledky pri svojej prevádzke nezahrievajú resp. zahrievajú len veľmi málo. Tak zároveň šetria aj elektrickú energiu.

Ďalšou výhodou tejto fyzikálnej vlastnosti je možnosť oveľa širšieho použitia oproti klasickým zdrojom.


8. Ekologickosť

LED žiarovky neobsahujú ortuť. Sú teda šetrnejšie voči životnému prostrediu.


NEVÝHODY LED OSVETLENIA

1. Vyššie obstarávacie náklady. Tie sa však vďaka vývoju technológie stále rapídne znižujú.

2.  V niektorých aplikáciách pri nevhodnom použití môžu LED svietidlá oslňovať

3. Niektoré LEDky vyžarujú modré svetlo. Pri ich nesprávnom použití môžu nepriaznivo ovplyvňovať spánkový biorytmus. Ak používame modré spektrum svetla, či už v svietidle, vyžarovaním z televízora alebo mobilu v čase pred spánkom, priebeh zaspávania je jeho vplyvom zhoršený a z dlhodobého hľadiska nám môže uškodiť.Zdielať článok
Katarína Špaková
Marketing


Katarína zastrešuje marketingové aktivity, ktorých cieľom je zviditeľnenie a propagácia spoločnosti. Zapĺňa magazín aj poradňu zaujímavými článkami, v ktorých sa dozviete kam aké svietidlo umiestniť a tiež rozvoj novodobej technológie v oblasti osvetlenia. 

Najpredávanejšie svetidlá

Spýtajte sa nás

Ing. Juraj Peťovka
Poradím s výberom aj s technickými otázkami.
041/20 20 222

Štítky

#Nova Luce#Farba svetla#svetelný zdroj#LED #vonkajšie osvetlenie#Svietivosť#AZzardo#stmievanie#IP krytie#žiarovka#LED modul#senzor pohybuZobraziť všetky
Showroom Elusia Praha

Showroom
Praha

ELUSIA CZ, s.r.o., 
Sázavská 30
120 00 Praha 2
Česká republika
 
T: +420 210 012 013
 
Showroom Elusia Košice

Poradenstvo a konzultácie 

ELUSIA, s.r.o., 
Vysokoškolákov 10, Žilina
Slovenská republika
T: 041 20 20 222
 
LAMELIO

Kysucká 3, Žilina
T: 02 229 111 38
E: ahoj@lamelio.sk