benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
Menu Search
Close
Kategórie

Osvetlenie terasy a záhradnej časti pri dome

#Nova Luce#IP krytie#wall washer#vonkajšie osvetlenie

Terasa, stromy, kríky, cestičky aj okolie bazéna si zaslúžia kvalitné osvetlenie, vďaka ktorému vynikne večer ich krása a záhrada získa úplne iný rozmer. Ideálne je, ak vonkajšie osvetlenie začneme plánovať ešte predtým, než začneme záhradu budovať. Dopredu totiž zaistíme vhodné umiestnenie káblov a pod. Ak ale chcete osvetliť už vytvorenú záhradu nezúfajte, aj to je možné.

Pred samotným výberom osvetlenia je dôležité položiť si otázku, čo chceme presne osvetliť a kde sa vo večerných hodinách pohybujeme najčastejšie. Okrem okolia bazéna a jazierka nezabúdajte ani na záhradné cesty, okrasné kvety a stromy, terasy a posedenie, zaujímavé schodíky, skalky, alebo múriky, ale aj príjazdové cesty ku garáži.

Je skvelé ak bude osvetlenie v jednom štýle, ktoré k sebe bude ladiť ako vzhľadovo, tak materiálom, i tvarom. Dodávatelia osvetlenia vyrábaju aj tzv. “rodiny” svetiel, vďaka ktorým možno vonkajšie osvetlenie dokonale zladiť. Vonkajšie osvetlenie musí spĺňať bezpečnostnú triedu, ochranu pred prachom i vodou, ale musí byť odolné aj voči výkyvom teplôt. Pri výbere je dôležité pamätať na odporúčaný stupeň ochrany IP, ktorý by mal byť od IP44 vyššie.

Medzi obľúbené vonkajšie svietidlá patria : nastenné lampy a stropné svietidlá priamo na fasádu domu, orientačné osvetlenieklasické stĺpíkové svetlá, zapustené vonkajšie svetlá, záhradné reflektory s bodcom alebo tzv. “WALL WASHER”, o ktorých si povieme viac.

Svietidlá, ktoré disponujú bodcom, sú praktické najmä z toho hľadiska, že sa dajú umiestniť kamkoľvek do pôdy. Preto je vhodné s nimi osvietiť napríklad kríky, rastliny, či drobnú dekoráciu, ktorá vyzdvihuje záhradu. Tieto dekoratívne svietidlá je možné natočiť a nasmerovať presne tam, kam potrebujete. Ak osvetlenie s bodcom disponuje vyšším stupňom ochrany, môžeme ich umiestniť aj k vodným plochám, ako sú jazierka, alebo bazény.

Použitím zemných svietidiel skvele vyniknú  záhradné chodníky a cestičky. Výšku volíme podľa toho, čo chceme osvietiť a kde budú lampy slúžiť. Vo vysokej tráve a medzi kríkmi vyniknú robustné a vyššie svetlá, v betóne popri ceste sa odporúča inštalovať skôr nižšie stĺpiky.

Elegantným riešením sú zápustené svetlá, z ktorých v záhrade vidíme len vyžarovaný svit svetla. Pri výbere zvoľte radšej tie, ktoré sú nenáročné na energiu a majú zároveň dlhú životnosť. Aj tu je dôležité dbať na správnu bezpečnosť, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí  ochrany IP44 a vyššie.

K minimalistickému vonkajšiemu osvetleniu s vysokým efektom  dopomôžu aj tzv. WALL WASHER. Osvietiť s nimi môžete budovy, domy, okrasné múry a zdôrazniť zaujimavé stavebné architeknické prvky, ktoré vyniknú už z diaľky. Dĺžka týchto svetiel sa dá jednoducho predlžovať napajaním podlhovastých modulov podľa potreby. Sú prispôsobené do vonkajšieho prostredia. Tento typ osvetlenia je na trhu ťažšie dostupný ale spoločnosť ELUSIA sa zameriava aj na tento ojedinelý druh svietidiel a preto nebude problém s dodaním.

Je len na vás čo uprednostníte a vyberiete práve na tú vašu terasu. Určite ju ale nenechajte v tme.

Viac o záhradnom osvetlení a typoch nájdete v ďalšom článku našej poradne….


Zdielať článok
Katarína Špaková
Marketing


Katarína zastrešuje marketingové aktivity, ktorých cieľom je zviditeľnenie a propagácia spoločnosti. Zapĺňa magazín aj poradňu zaujímavými článkami, v ktorých sa dozviete kam aké svietidlo umiestniť a tiež rozvoj novodobej technológie v oblasti osvetlenia. 

Najpredávanejšie svietidlá

Spýtajte sa nás

Ing. Juraj Peťovka
Poradím s výberom aj s technickými otázkami.
041/20 20 222

Štítky

#Nova Luce#Farba svetla#LED #vonkajšie osvetlenie#Svietivosť#AZzardo#svetelný zdroj#stmievanie#IP krytie#žiarovka#LED modul#dekoračné svietidláZobraziť všetky
Showroom Elusia Praha

Showroom
Praha

ELUSIA CZ, s.r.o., 
Sázavská 30
120 00 Praha 2
Česká republika
 
T: +420 210 012 013
 
Showroom Elusia Košice

Poradenstvo a konzultácie 

ELUSIA, s.r.o., 
Vysokoškolákov 10, Žilina
Slovenská republika
T: 041 20 20 222
 
LAMELIO

Kysucká 3, Žilina
T: 02 229 111 38
E: ahoj@lamelio.sk