benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
Menu Search
Close
Kategórie

Stmievateľnosť a energetická trieda, vyznáte sa?

#Svietivosť#svetelný zdroj#stmievanie#energetická trieda

Stmievateľné osvetlenie umožňuje regulovať intenzitu vyžarovaného svetla. Aby to bolo možné, svetlo alebo zdroj musí byť prispôsobený svojou technológiou k systému alebo ovládaču stmievania. Reguláciu intenzity, inými slovami stmievanie zdroja svetla, je možné ovládať prostredníctvom diaľkového ovládania (ktoré je spravidla súčasťou výrobku), ovládačom zabudovaným priamo vo vypínači na stene alebo pomocou aplikácie v telefóne alebo tablete. Uvedené spôsoby stmievania musia byť kompatibilné s typom vymeniteľnej žiarovky alebo integrovanou LED technológiou priamo v svietidle.

Niektoré svetlá umožňujú aj zmenu teploty vyžarovaného svetla, inými slovami chromatickosť (K). Táto vlastnosť je zmysluplná predovšetkým v priestoroch, kde vykonávame rôzne činnosti. Inú teplotu vyžarovaného svetla potrebujeme pri práci, inú v kľudovom režime pred spaním a je všeobecne známou skutočnosťou, že spôsob svietenia ovplyvňuje náš cirkadiánní rytmus.

Znovu si teda dovolíme zdôrazniť, že pre stmievanie svietidla je nevyhnutné, aby jeho technológia, prípadne použitý vymeniteľný zdroj túto flexibilitu umožňoval. Väčšina klasických žiaroviek (E27, E14, G9, GU10 ...) v LED úspornej variante stmievanie umožňuje a každý výrobca túto informáciu uvádza v technickom popise výrobku.

Odporúčame, ak plánujete vo vašom priestore osvetlenie stmievať, sa o možnostiach a variantách poradiť s nami alebo iným odborníkom.

Energetická trieda

Energetická trieda spotrebičov informuje o ich spotrebe, poťažmo úspore energie. Energetické triedy podľa platných noriem EÚ, musí uvádzať každý výrobca na štítku spotrebiča. Energetické štítky pomáhajú spotrebiteľom už viac ako 20 rokov pri výbere energeticky úsporných výrobkov. Doterajší systém energetických štítkov používal stupnice, ktoré jasne nerozlišovali najúspornejšie výrobky, pretože väčšina patrila do 2-3 najvyšších tried. Európska komisia a členské štáty únie sa preto rozhodli prepracovať požiadavky na výrobky označované energetickými štítkami a pre všetky skupiny postupne zaviesť zmenenú stupnicu tried energetickej účinnosti od A po G. Stupnica sa pritom bude pravidelne aktualizovať.

Tieto pravidlá platia aj pre všetky svietidlá a žiarovky. Štítok na svietidle alebo žiarovke nás teda prehľadne informuje o jeho hospodárnosti a spotrebe elektrickej energie za rok v kWh. Pomocou týchto údajov si môžeme vypočítať, koľko pri zakúpení konkrétneho svietidlá / svetelného zdroja za rok spotrebujete, prípadne ušetríte energie.

Zhrnutie:

- energetická trieda uvádza úsporu a spotrebu svietidla, resp. svetelného zdroja

- o energetickej triede a spotrebe informujú energetické štítky

- pravidlá pre uvádzanie energetických tried určuje smernica EÚ

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019R2015&from=EN

- v SR správnosť energetických tried a štítkovanie elektrických spotrebičov kontroluje Štátna energetická inšpekcia


Zdielať článok
Katarína Špaková
Marketing


Katarína zastrešuje marketingové aktivity, ktorých cieľom je zviditeľnenie a propagácia spoločnosti. Zapĺňa magazín aj poradňu zaujímavými článkami, v ktorých sa dozviete kam aké svietidlo umiestniť a tiež rozvoj novodobej technológie v oblasti osvetlenia. 

Spýtajte sa nás

Ing. Juraj Peťovka
Poradím s výberom aj s technickými otázkami.
041/20 20 222

Štítky

#Nova Luce#Farba svetla#Svietivosť#AZzardo#svetelný zdroj#vonkajšie osvetlenie#LED #stmievanie#IP krytie#žiarovka#LED modul#nástenné osvetlenieZobraziť všetky
Showroom Elusia Praha

Showroom
Praha

ELUSIA CZ, s.r.o., 
Sázavská 30
120 00 Praha 2
Česká republika
 
T: +420 210 012 013
 
Showroom Elusia Košice

Poradenstvo a konzultácie 

ELUSIA, s.r.o., 
Vysokoškolákov 10, Žilina
Slovenská republika
T: 041 20 20 222
 
LAMELIO

Kysucká 3, Žilina
T: 02 229 111 38
E: ahoj@lamelio.sk