benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrátenie tovaru    benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 041/20 20 222 (Po-Pi 8:30 - 16:00)
Menu Search
Close
Kategórie

Tipy k montáži

#bodové osvetlenie#visiace #stropné#centrálne osvetlenie

Chceme zdôrazniť, že svietidlá určené na pevné prichytenie (strop, stenu a pod.) smie podľa platných predpisov SR inštalovať a opravovať len osoba s platným preukazom spôsobilosti, hlavne z dôvodu možného nebezpečia zásahom elektrickým prúdom. Vhodnosť použitia vybraných svietidiel musí posúdiť projektant alebo revízny technik. Po montáži nesmiete svietidlá ničím zakrývať. V svietidlách je potrebné používať svetelné zdroje určené výrobcom a neprekračovať  maximálny príkon vyznačení na danom svietidle. V prípade, že budete časom meniť svetelný zdroj alebo utierať prach na tienidle, určite vytiahnite prívodnú šnúru zo zásuvky alebo vypnite istič. Ideálne je chvíľku počkať, až svietidlo a jeho časti ochladnú, aby ste sa vyhli prípadnému popáleniu. Svietidlá nečistite drsnými predmetmi alebo koncentrovaným roztokom, odporúčame mierne vlhkú handru.

Zopár základných informácii, ktoré by ste o inštalácii svetiel mali vedieť aj vy:

  • Údržba svietidiel je obmedzená len na ich povrch. Počas údržby nesmie za žiadnych okolností vniknúť voda (vlhkosť) ani iný predmet do priestoru, kde sú umiestnené káble, svorky alebo časti pod napätím.
  • Pred začatím montážnych prác, musí byť vypnutý prívod elektrickej energie v poistkovej skrini, napájací kábel alebo vyhodené poistky. Hlavný spínač príslušného obvodu by mal byť nastavený na režim "vypnutý".
  • Svietidlo sa nesmie inštalovať na vlhkom alebo vodivom podklade.
  • Používať by sa mali len tie súčasti, ktoré sú v balení pri konkrétnom svetle.
  • Je potrebné sa uistiť, že vodiče nie sú poškodené.
  • Chýbajúci alebo poškodený svetelný zdroj odporúčame vymeniť len za zdroj so zhodnými parametrami, čo sa týka rovnakej konštrukcie, výkonu a napätia. Výmenu robte vždy pri vypnutom napätí.
  • Vždy berte do úvahy skutočnosť, že svietidlo je vhodné pre použitie iba zo sieťového napätia 230-240V / 50-60Hz.
  • Akúkoľvek zmenu v nastavení svietidla odporúčame vykonať až pri vypnutom napätí a po vychladnutí.


Montáž svetiel do sadrokartónu

Sadrokartónové stropy zakrývajú nerovnosti stien, podhľady z týchto materiálov znižujú náklady na vykurovanie, tam kde sú vysoké stropy môžu byť použité ako priečky pri rozdeľovaní priestoru, prípadne zakrývajú rozvody elektroinštalácie alebo vzduchotechniky.

Ako teda inštalovať vybrané svietidlá do sadrokartónu?

Je to pomerne jednoduché. Ak inštalujete bodové svietidlá, a budete vyvŕtavať otvory, venujte náležitú pozornosť návrhu rozmiestnenia a precíznemu rozmeraniu ich umiestnenia. Vyvŕtaný otvor do sadrokartónu späť znova zaceliť môžete, ale je to už pomerne komplikovaná a zdĺhavá záležitosť. Pokiaľ máte rozvedené elektroinštalácie a kabeláž, môžete začať s montážou svietidiel. Vyvŕtajte otvor zodpovedajúcej veľkosti a vytiahnite z podhľadu prívodný kábel. Pripojte svietidlo a osaďte ho do otvoru. Svietidlo v otvore zaistíte pomocou pružiniek na jeho obvode. U niektorých bodových svietidiel musíte najprv osadiť zdroj do pätice objímky, u niektorých zdroj osadíte až po namontovaní svietidla. Všetko je uvedené v priloženom návode konkrétneho výrobku.

Ak inštalujete stropné alebo visiace svietidlá, potrebujete príslušné hmoždinky. Hmoždinky do sadrokartónu sú iné ako hmoždinky do muriva. Majú rôznu nosnosť a je nutné použiť také, ktoré udržia hmotnosť vášho svietidla. Do hmoždiniek priskrutkujte držiak svietidla pomocou priložených skrutiek. Ďalej postupujte podľa priloženého návodu konkrétneho svietidla.

Montáž svetiel do dreva

Pri plánovaní osvetlenia do stropov, ktoré sú drevené alebo betónové bez náteru, platia trochu odlišné pravidlá, než pri montáži na murovaný biely strop. Jeden aspekt sa týka svietivosti a odrazu svetla, druhý bezpečnostných pravidiel horľavých materiálov. Poďme si o tejto problematike povedať viac...

Akákoľvek iná farba stropu, ako biela svetlo skôr pohlcuje, než odráža. Čím je tmavšia farba stropu, tým menej svetla odráža. Čím menej okien, ktoré privádzajú do priestoru svetlo počas dňa, tým je väčšia potreba doplnkového funkčného osvetlenia, ktorým bude potrebné svietiť prípadne aj počas dňa. Pokiaľ chcete zvýrazniť reliéf dreva na stenách, výborne vám k tomu poslúži nástenné osvetlenie.V niektorých drevostavbách nemožno skryť rozvody káblov a ponechávajú sa na povrchu. Aj tento aspekt je dobré vziať do úvahy pri výbere svietidiel. Tam, kde sú ponechané viditeľne prívodné káble k svetlu, sa nebude zrejme hodiť krištáľový luster.

Jednoznačne venujte pozornosť správnemu výberu zdrojov do svietidiel. Klasické žiarovky sa veľmi výrazne zahrievajú, preto sa vždy pri použití týchto zdrojov pridávajú nehorľavé podložky a všade tam, kde by sa zvýšená teplota vyžarovaná zdrojom dostala do kontaktu s drevom. LED úsporné žiarovky nevyžarujú toľko zvyškového tepla, ale je vždy nevyhnutné dodržať bezpečnostné pravidlá a normy, ktoré určujú spôsoby inštalácie svetiel do horľavých materiálov.

Obrázok1.png


Montáž svetiel do betónu

V oblasti interiérového dizajnu sú čím ďalej bežnejšie priznané betónové stropy. Prvým dôvodom je vzhľad v nadväznosti na minimalizmus a industriálny výraz priestoru, ďalším dôvodom je snaha maximalizovať výšku stropov.

Ak inštalujete svietidlá na miesta, kde už bola pripravená elektroinštalácia, vývody sú hotové na vopred určených miestach a tak je celá záležitosť jednoduchá a postup rovnaký, ako pri inštalácii do bežných stropov. Do betónu môžete vŕtať a použiť hmoždinky s patričnou nosnosťou. Bezpečne udržia všetky svietidlá z našej ponuky. Pokiaľ ale potrebujete inštalovať stropné alebo visiace svietidlá na iné miesto, nie tam kde máte pripravenú elektroinštaláciu a vývody, nemusí to byť úplne jednoduchá záležitosť.

Aké sú teda možnosti riešenia v takomto prípade?

Prvým riešením je inštalácia sadrokartónového podhľadu, čím vytvoríte priestor pre pretiahnutie kabeláže a upevnenie svietidiel na iné miesto, než ste pôvodne zamýšľali. Táto možnosť ale nemusí byť ideálna, ak sú v miestnosti vysoké okná alebo ak chcete zachovať industriálny vzhľad priestoru.

Druhou možnosťou je vyfrézovať kanálik do stropu dvojkotúčovou drážkovacou frézou (najčastejšie s diamantovými kotúčmi). Vyrežete kanálik do betónu, kadiaľ povedie elektroinštalačné potrubie. Drážky nesmú znížiť stabilitu múru, nesmú prechádzať cez preklady alebo inú nosnú časť stavebnej konštrukcie, ktorá je zabudovaná. Pozor si dajte na rozmery a hĺbku drážky, aby ste nenarušili statiku konštrukcie. Po vyfrézovaní a dokončení novej elektroinštalácie, je väčšinou potrebné drážku vyspraviť a začistiť. Tu nastáva ďalšia komplikácia. Pri použití akejkoľvek plniacek a krycej technológie, už nikdy znova nedosiahnete jednotnú celistvosť betónového stropu.

Existuje viac technologických postupov, ako taký zásah do priznaného betónu maximálne "zneviditeľniť". Aj toto odvetvie a technológie sa stále zdokonaľujú, preto odporúčame pre takúto úpravu kontaktovať odborníkov v danej oblasti.

Prvou možnosťou je, priznať prívodné káble a vkusne ich zakomponovať do dizajnu interiéru (creative cables IT, ktoré vám  taktiež vieme dodať) alebo použiť svietidlo, ktoré nepotrebuje centralizovaný prívod (AZzardo Conflux, Locus, Amadeo, Luccelo a mnohé iné ...).

Druhou možnosťou je použiť cez prívodné káble krycie lišty. Tie však zostanú viditeľné a je náročnejšie zladiť ich so zvyškom interiéru. Naše dlhoročné skúsenosti ukazujú, že tretí variant je najľahší a vkusný s minimálnymi finančnými nárokmi. S výberom vám radi poradíme v našich showroomoch.

Treťou možnosťou je použiť tzv. Lištový systém, ktorý môžete modulovať do rôznych zostáv naprieč priestorom s použitím jedného prívodu elektriny. Väčšina lištových systémov je kompatibilná so svietidlami na to určených, ktoré nájdete u nás. Ak by ste chceli do lištového systému použiť svietidlá, ktoré nie sú k tomu pôvodne určené, je to technicky možné. Ide ale o pomerne razantný zásah do výrobku a musí ho vykonávať certifikovaný odborník. Následkom takejto úpravy ale prídete o záruku na zakúpený tovar.

Lišty sa vyrábajú vo viacerých variantách, hovoríme tu predovšetkým o spôsobe pripojenia a farebnej variante. Konkrétne teda je lišta trojfázová alebo dvojfázová (označenie 2F alebo 3F), najbežnejšie farebné prevedenie je čierna, biela alebo hliník.

Použitie lištového systému odporúčame konzultovať s niektorým z našich odborníkov, aby ste mali správne skompletizované všetky potrebné komponenty.


Použitý zdroj : https://www.freepik.com

Zdielať článok
Katarína Špaková
Marketing


Katarína zastrešuje marketingové aktivity, ktorých cieľom je zviditeľnenie a propagácia spoločnosti. Zapĺňa magazín aj poradňu zaujímavými článkami, v ktorých sa dozviete kam aké svietidlo umiestniť a tiež rozvoj novodobej technológie v oblasti osvetlenia. 

Spýtajte sa nás

Ing. Juraj Peťovka
Poradím s výberom aj s technickými otázkami.
041/20 20 222

Štítky

#Nova Luce#Farba svetla#Svietivosť#AZzardo#vonkajšie osvetlenie#LED #svetelný zdroj#stmievanie#IP krytie#žiarovka#LED modul#centrálne osvetlenieZobraziť všetky
Showroom Elusia Praha

Showroom
Praha

ELUSIA CZ, s.r.o., 
Sázavská 30
120 00 Praha 2
Česká republika
 
T: +420 210 012 013
 
Showroom Elusia Košice

Poradenstvo a konzultácie 

ELUSIA, s.r.o., 
Vysokoškolákov 10, Žilina
Slovenská republika
T: 041 20 20 222
 
LAMELIO

Kysucká 3, Žilina
T: 02 229 111 38
E: ahoj@lamelio.sk